تبلیغات
داستان های شگفت انگیز - زندگینامه علامه محمد تقی جعفری

زندگی بدون گناه


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :سینا .د
تاریخ:چهارشنبه 20 دی 1391-09:45 ق.ظ

زندگینامه علامه محمد تقی جعفری

 استاد علامه محمد تقی جعفری قدس سره به سال ۱۳۰۴ خورشیدی در شهر تبریز متولد شد و پس از تحصیلات عالیه علوم اسلامی در شهر تبریز، طهران، قم و نجف اشرف در محضر آیات عظام، میرزا فتاح شهیدی، شیخ محمدرضا تنکابنی، شیخ کاظم شیرازی، سید عبدالهادی شیرازی، سید ابوالقاسم خویی و سید محسن حکیم کسب فیض نمود.
     ادامه داستان در ادامه مطلب


مادرم از سادات علوى یکى از خاندان بزرگ تبریز به شمار مى‏آمد . . . او، بر خلاف پدرم، با سواد بود نخستین بار وى قرآن را به من یاد داد . حدود شش ساله بودم که به مدرسه رفتم . تحصیلات ابتدایى را در دبستان اعتماد آغاز کردم و از آن جا که قبل از ورود به مدرسه نزد مادر مقدارى درس خوانده بودم، آمادگى براى رفتن به کلاس بالاتر را داشتم . بنابراین، در کلاس اول امتحانى از من گرفتند و مرا به کلاس سوم فرستادند . کلاس چهارم و پنجم را نیز در همین مدرسه گذراندم . ولى پیش از ورود به کلاس ششم، مسائلى پیش آمد که مجبور شدم دبستان را رها کنم .  پس از رها کردن درس، گویا یک شب در خواب صحبت مى‏کردم که پدرم بیدار بود و مى‏شنود که من شعرى خواندم که مضمون آن این بود: «مراد و هدف و مقصود ما را که علم بود، روزگار از دست ما گرفت‏» وقتى بیدار شدم . پدرم گفت: «در خواب چه مى‏دیدى؟» گفتم: در خواب از این که از درس محروم شدم ناراحتى داشتم، پدرم گفت: با برادر بزرگت‏بروید درستان را ادامه بدهید . چون مدتى بود که از نظر روحى به دروس الهى و معنوى علاقه بیش‏ترى پیدا کرده بودم، به مدرسه «طالبیه‏» رفتیم . در آن‏جا دروس سطح مقدماتى حوزه و ادبیات را در نزد استادان بزرگوارى چون سید حسن شربیانى، میرزا على اکبر اهرى، میرزا ابوالفضل سرابى و . . . خواندم . در این ایام، هم کار مى‏کردم، هم درس مى‏خواندم . مدت‏ها تا ظهر کار مى‏کردم وبعد از ظهرها به مدرسه طالبیه مى‏رفتم . و گاهى به عکس، بعد از ظهر کار مى‏کردم، صبح‏ها درس مى‏خواندم .

پس از مدتى تحصیل در مدرسه طالبیه تبریز، علاقه عجیبى به هستى‏شناسى پیدا کردم و چون در تبریز به حد کافى نبود، به تهران آمدم . مقدارى از متن رسائل و مکاسب مانده بود که در تهران خواندم . هم چنین در درس‏هاى مرحوم آیت الله آقا شیخ محمد رضا تنکابنى و آقا میرزا مهدى آشتیانى، و . . . شرکت مى‏کردم .
استاد جعفرى پس از حدود سه سال اقامت در تهران در سال ۱۳۲۵ به حوزه علمیه قم مشرف شده و حدود یک سال در آنجا مشغول تحصیل مى‏شوند و از محضر بزرگانى چون آیت الله سید محمد تقى خوانسارى، سید محمد حجت کوه کمرى، سید صدرالدین و امام خمینى (ره) و . . . مستفیض مى‏گردد . روزى نامه‏اى از برادرش دریافت مى‏کند که مادر مریض است و بیا و او را ببین . وقتى استاد جعفرى خود را به تبریز مى‏رساند . معلوم مى‏شود مادر ده روز پیش از رسیدن نامه به دست وى از دنیا رفته است . از این رو، بسیار متاثر مى‏شود . . . پس از مدت کوتاهى اقامت در تبریز، در سال ۱۳۲۰ (ه . ش) به اصرار آیت الله میرزا فتاح شهیدى رهسپار نجف مى‏گردد . استاد در این باره مى‏گوید: عمده محرک من براى رفتن به نجف مرحوم شهیدى شد . یادم مى‏آید مقدارى از وسایل راه را هم ایشان فراهم کرد .  در نجف، استاد علامه جعفرى به مدرسه صدر وارد مى‏شود و بار دیگر، جلد دوم کفایه آخوند خراسانى را مطالعه و بحث مى‏کند و در درس‏هاى خارج آیات عظام شیخ محمد کاظم شیرازى، آیت الله خویى، آیت الله سید محمود شاهرودى، آیت الله حکیم و آیت الله سید جمال گلپایگانى و آیت الله سید عبد الهادى شیرازى و آیت الله میلانى شرکت مى‏کند و به موازات شرکت در درس‏هاى خارج، اصول و فقه، در محضر استادان بزرگى چون آقا شیخ صدرا قفقازى و آقا شیخ مرتضى طالقانى به فراگیرى دروس فلسفى و عرفانى مشغول مى‏شود .
پس از سه سال تحصیل در نجف اشرف، در سن ۲۳ سالگى موفق به دریافت درجه اجتهاد از سوى آیت الله شیخ کاظم شیرازى مى‏شود . در مجموع، حدود هفده سال در نجف اقامت مى‏کند . در این مدت علاوه بر تحصیل، به تدریس خارج فقه و اصول و دروس فلسفه و معارف و نگارش کتاب مشغول مى‏شوند . سرانجام پس از پایان تحصیلات و تکمیل معلومات، عازم ایران مى‏گردد . پس از بازگشت‏به ایران، در قم به خدمت آیت الله بروجردى شرفیاب مى‏شود . ایشان از استاد مى‏خواهد تا در قم بماند و به تدریس بپردازد . از آنجا که آب قم با مزاج وى سازگار نبود، عازم مشهد مى‏گردد . پس یک سال اقامت در مشهد به تهران بر مى‏گردد و پس یک سفر دیگر به نجف، به توصیه استادان بزرگوارش دوباره به ایران برمى‏گردد و پس از بررسى نیازهاى موجود علمى و فکرى و فرهنگى جامعه، به جاى تدریس فقه و اصول، . . . به کار پاسخ گویى به شبهات جوانان و تحقیق و تالیف مى‏پردازد .
استاد در این باره مى‏گویند: پس از مراجعت‏به ایران، دیدم که به فقه و اصول به اندازه کافى توجه شده است ولى این جوان‏ها سرگردانند! احساس تکلیف کردم . دیدم تقریبا به حد کافى افراد هستند که تدریس اصول و فقه را عهده دار شوند، اما در زمینه‏هاى دیگر چنین چیزى وجود ندارد . از این رو، من وظیفه خودم دیدم که خلاءهاى دیگر را پر کنم .  از این تاریخ به بعد، استاد از طریق تالیف و نگارش کتاب‏هاى ارزشمند و انجام سخنرانى‏هاى مفید و آمورنده، به ارشاد مردم و دفاع از کیان فرهنگ اسلامى و بیین احکام و آموزه‏هاى دینى مشغول شدند . ره آورد این دوره پر بار از عمر گران قدر استاد جعفرى، نگارش بیش از صد جلد کتاب و صدها مقاله و سخنرانى و . . . است که هر یک در حد خود به رشد و تعالى فرهنگ و اندیشه‏هاى الهى کمک مى‏کنند و تشنه گان معارف اسلامى را سیراب مى‏سازند . بدین وسیله، پس از عمرى خدمت‏به رهروان علم و حقیقت در روز پنج‏شنبه ۲۵ آبان سال ۱۳۷۷، جان به جان آفرین تسلیم کرد و دوستداران علم و ایمان را در سوگ جان سوز خویش عزادار ساخت .


استاد جعفری به تفسیر مثنوی پرداخت تا مقدمه‌ای باشد برای شناخت و تفسیر کلام امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ (نهج البلاغه) . یکی از بستگان نزدیک استاد، در خواب دید که در برابر علامه عبدالحسین امینی (۱۳۲۰ ـ ۱۳۹۰ هـ . ق) ـ صاحب الغدیر ـ نشسته است. علامة امینی پرسید: آیا شما جعفری را می‌شناسید؟ گفت: آری. علامه امینی گفت: نامه‌ای می‌دهم به ایشان بدهید. پرسید: اجازه دارم نامه را باز کنم و بخوانم؟ وقتی پاسخ مثبت شنید، در نامه نظر انداخت؛ دید خیلی معنوی و ملکوتی است؛ به قدری نورانی بود که حالی خاصّ پیدا کرد. علامه امینی با تأکید گفت: این نامه را بدهید به جعفری و به ایشان بگویید ما اکنون در این عالم (برزخ) دیگر نمی‌توانیم کاری بکنیم ولی شما در آن دنیا در میدان کار هستید و می‌توانید دربارة امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ کار کنید. به این ترتیب، ترجمه و تفسیر نهج البلاغه آغاز شد و تا پایان عمر استاد ادامه یافت و ۲۷ جلد از آن منتشر شد. علامه جعفری با تمام صلاحیت‌هایی که در شناخت هستی و جهان بینی‌های شرقی و غربی داشت، کوشید کلام امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ را به درستی بشناسد و به بهترین شکلی بشناساند. در این راه، او مکاتب گوناگون و نظریه‌های مختلف را به میدان طلبید و با قدرت استدلال نشان داد که نهج البلاغه کلام خالق نیست، امّا برتر از کلام هر مخلوقی است و مطالب آن اگر درست و کامل روشن گردد، سراسر حقیقت و درستی است و در آن هیچ کژی و اشتباهی راه ندارد.

تا حال حاضر بیش از هشتاد اثر از آثار استاد به طبع رسیده است و چاپ بعضی از آنان همچون شرح مثنوی در ۱۵ جلد مکرر را تجدید گردیده است. ضمناً تحت نظارت ایشان و طی ۱۲ سال کاملترین کشف الابیات مثنوی مولوی در ۴ جلد رحلی تحت عنوان «از دریا به دریا» منتشر شده است. از آثار برجسته ایشان شرح و تفسیر بر نهج البلاغه می باشد که ۲۷ جلد آن به زبان فارسی چاپ و منتشر شده است. دیگر اثر نفیس استاد جعفری، در زمینه بررسی و مقایسه افکار مولانا با فلسفه ها و جهان بینی های شرق و غرب می باشد که تحت عنوان مولوی و جهان بینی ها چاپ شده است. در زمینه حقوق بشر و مقایسه آن با حقوق بشر در اسلام، کتاب مفصل و مشروحی به قلم ایشان منتشر شده که نظریات جدید آن در کنفرانس اسلامی طرح ومورد استفاده قرار گرفته است. کتاب مزبور به زبان انگلیسی نیز ترجمه و چاپ شده است و به زبان ژاپنی توسط یکی از اساتید دانشگاه ناکویا در دست ترجمه است.

استاد جعفری حدود ۵۰ سال به تعلیم و تربیت جامعه اشتغال داشت. در این مدت طولانی بسیاری از پژوهشگران حوزه و دانشگاه از دروس ایشان استفاده کرده و نکته‌ها آموختند که از جمله می‌توان به دکتر «عبدالرحیم گواهی»؛ دکتر «عبدالله نصری» حجت الاسلام دکتر «محمد مهدی گرجیان» اشاره کرد .


فهرست آثار علامه محمدتقی جعفری (قدس سره)

در فقه:
۱ـ رسائل فقهی که شامل مطالب زیر است:
ـ طهارت اهل کتاب
ـ ذبایح اهل کتاب
ـ عدم انحصار زکات در موارد نه گانه
ـ قاعده لاضرر و لاضرار
ـ حلیت و حرمت گوشت انواع حیوانات
ـ حقوق حیوانات در فقه اسلامی
ـ کیفر سرقت در اسلام
ـ مقایسه حقوق بشر در اسلام و غرب
ـ بحثی درباره امر به معروف و نهی از منکر
ـ حرمت سقط جنین
ـ مسئولیت مدنی ناشی از جرم کودکان بزهکار در فقه و حقوق اسلامی

۲ـ حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام و غرب (فارسی و انگلیسی)
۳ـ الرضاع

در فلسفه:
۱ـ جبر و اختیار
۲ـ مجموعه مقالات که شامل موضوعات زیر است:
ـ برهان کمالی دکارت بر وجود خداوند
ـ برهان کمالی (وجویی) در اثبات خدا
ـ هدف زندگی
ـ مقدمه ای بر مفهوم فلسفه مالکیت
ـ حرکت و تحول
ـ حرکت و تحول از دیدگاه قرآن
ـ طبیعت و ماورای طبیعت
ـ علم در خدمت انسان
ـ رابطه علم و حقیقت
ـ علم و عرفان از دیدگاه ابن سینا
ـ علم از دیدگاه اسلام
ـ امید و انتظار

۳ـ ارتباط انسان و جهان
۴ـ ایده آل زندگی و زندگی ایده آل
۵ـ نقد نظریات دیوید هیوم در چهار موضوع فلسفی
ـ مفاهیم و اندیشه های مجرد
ـ خویشتن
ـ علیت
ـ استی و بایستی

۷ـ بررسی و نقد برگزیده افکار راسل
۸ـ زیبایی وهنر از دیدگاه اسلام
۹ـ حکمت اصول سیاسی اسلام (فلسفه سیاسی اسلام) این کتاب ترجمه و تفسیر فرمان مبارک حضرت امیر المؤمنین (ع) به مالک اشتر است.
۱۰ـ بررسی و نقد کتاب (سرگذشت اندیشه ها) که مهمترین کتاب آلفرد نورث وایتهد در فلسفه مغرب زمین است.
۱۱ـ پیام خرد،‌ این کتاب حاوی تعدادی از سخنرانی های بین المللی می باشد که به عنوان نمونه می توان به سخنان ایشان تحت عنوان (تقسیم بندی فلسفه ها) در یونان در دانشگاه آتن اشاره نمود.

پس از این سخنرانی و بیان این تقسیم بندی جدید در فلسفه، آقای پروفسور «موچوبولوس» استاد بزرگ فلسفه در دانشگاه آتن درباره استاد علامه جعفری این مطالب را بیان کرد: همان گونه که در معرفی استاد گفتم: ایشان بسیار عمیق به مسائل می نگرند. امروز شما آقایان و خانم ها با سخنرانی علامه جعفری می توانید این موضوع را تأئید کنید که استاد علامه جعفری تقسیم بندی جدیدی را که برای علم و فلسفه و انواع آن مطرح کرده اند بسیار جالب است و با توجه به افکار ایشان می توان خطوط اصلی فلسفه و وظایف آینده فیلسوف را تعیین کرد.

۱۲ـ فلسفه دین
۱۳ـ تحقیقی در فلسفه علم
۱۴ـ فلسفه و هدف زندگی
۱۵ـ فلسفه و نقد سکولاریزم
۱۶ـ مقدمه ای بر فلسفه
۱۷ـ مولوی و جهان بینی ها
۱۸ـ تعاون الدین و العلم
۱۹ـ الامر بین الامرین
۲۰ـ نهایت الادراک الواقعی بین الفلسفه القدیمه و الحدیثه
۲۱ـ آفرینش و انسان
۲۲ـ موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی

در عرفان:
۱ـ عرفان اسلامی
۲ـ آیا شریعت طریقت و حقیقت با یکدیگر متفاوتند؟
۳ـ نیایش امام حسین (ع) در صحرای عرفان (به زبان فارسی و عربی)
۴ـ تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی (۱۵ جلد)
۵ـ حضرت علی (ع) و عرفان
۶ـ علل و عوامل جذابیت سخنان مولوی

در علم النفس:
۱ـ آیا جنگ در طبیعت انسان است؟
۲ـ وجدان

در معارف اسلامی:
۱ـ ترجمه و تفسیر نهج البلاغه (۲۷ جلد)
۲ـ ترجمه کامل نهج البلاغه (۱ جلد)
۳ـ انسان در دیدگاه قرآن
۴ـ مبدا اعلا
۵ـ امام حسین (ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت
۶ـ شناخت انسان در تصعید حیات تکاملی
۷ـ علم از دیدگاه علی
۸ـ علم و دین در حیات معقول
۹ـ اخلاق و مذهب
۱۰ـ شناخت از دیدگاه علمی و قرآن

در ادبیات و تحقیقات در مبانی آنها:
۱ـ سه شاعر (حافظ، سعدی، نظامی)
۲ـ حکمیت و اخلاق و عرفان در شعر نظامی گنجوی (به زبان فارس یو روسی)
۳ـ تحلیل شخصیت خیام (بررسی آرا فلسفی، ادبی، علمی و دینی)
۴ـ از دریا به دریا (کشف الابیات مثنوی مولوی در ۴ جلد)

در مباحث علمی:
۱ـ عمل تجوید ذهن
۲ـ بحثی در قانون تعادل در روش تجزیه ای و ترکیبی
۳ـ دانش ها و ارزش ها در مجرای قوانین علمی

در مدیریت:
۱- انگیزش مدیریت در اسلام و نقد انگیزش های معاصر

در فرهنگ:
۱ـ فرهنگ پیرو ـ فرهنگ پیشرو
۲ـ طرحی برای انقلاب فرهنگیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


Cialis generic
دوشنبه 9 مهر 1397 11:56 ق.ظ

With thanks. I enjoy it!
il cialis quanto costa cost of cialis cvs cialis patentablauf in deutschland tesco price cialis canadian discount cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis daily dose generic fast cialis online precios de cialis generico callus
canadian pharcharmy online
یکشنبه 1 مهر 1397 10:50 ق.ظ

Terrific info. Many thanks!
top rated canadian pharmacies online canadian discount pharmacies in ocala fl online pharmacies in usa canada medications cheap canadian pharmacy meds pharmacy canadian pharmacy uk delivery pharmacy canadian pharmacies shipping to usa safe canadian online pharmacies
cialisvonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:31 ق.ظ

Thanks a lot! Numerous posts!

achat cialis en itali cialis super kamagra cialis manufacturer coupon cialis pills price each prezzo di cialis in bulgaria canadian discount cialis look here cialis cheap canada cialis generico in farmacia comprar cialis navarr cilas
cialisb.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:46 ب.ظ

Kudos! Very good information.
cialis daily preis cialis 20mg schweiz cialis australian price cialis free trial cialis professional yohimbe discount cialis venta de cialis canada tadalafil 10 mg low cost cialis 20mg how to buy cialis online usa
http://cialisda.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:15 ب.ظ

Nicely put. With thanks.
purchasing cialis on the internet how does cialis work cialis super kamagra click here cialis daily uk cialis australia org cialis per paypa cialis tablets australia cialis arginine interactio we recommend cialis info preis cialis 20mg schweiz
viagra 20 mg
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:50 ق.ظ

Very good info. Regards.
vaigra viagra cheap price where to buy viagra for women generic viagra online uk online pharmacy levitra buying viagra ireland buy viagra tesco buying viagra without prescription buy original viagra online buy prescription viagra
cheap tadalafil
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:25 ق.ظ

Whoa many of great info!
cialis reviews cialis online cialis generico online cialis rezeptfrei cialis arginine interactio does cialis cause gout calis cialis rezeptfrei sterreich cialis official site cialis billig
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:03 ب.ظ

Really lots of valuable info!
cialis in sconto cialis 5 mg scheda tecnica import cialis cialis kamagra levitra cialis canadian drugs generic cialis prezzo cialis a buon mercato buying cialis overnight cialis en 24 hora cialis generico online
Elvia
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 09:05 ق.ظ
Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual
effort to make a really good article… butt what can I say… I hesitate a lot and never manage to get nearly
anything done.
Low cost viagra 20mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:04 ب.ظ

Point very well used..
viagra or sildenafil buy female viagra online buy viagra online india order cheap viagra online viagra price uk viagr generic viagra uk online how to buy viagra on line sildenafil buy online buy viagra without consultation uk
depforce price
جمعه 31 فروردین 1397 08:41 ب.ظ
I've been surfimg online more thn thfee hours today, yet I ndver fiund any interesting
artticle likoe yours. It is pretty worth enough foor me. Personally, iff
alll website owneers and blogers madee good content as youu did,
the net will be a lot more useful than eger before.
rite
شنبه 25 فروردین 1397 07:54 ق.ظ
Greɑt beat ! I wіsh to apprentice еven аs yօu amend үоur
site, how coᥙld i subscribe fⲟr a blog website? Ƭhe account helped me ɑ acceptable deal.
І һad Ьeеn tiny bit acquainted օf this уoᥙr broadcast offered bright сlear concept
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 11:44 ب.ظ

You expressed that really well.
cialis daily reviews dose size of cialis cialis professional yohimbe tadalafil comprar cialis navarr cialis 5 mg cialis para que sirve cialis kaufen we use it 50 mg cialis dose cialis daily new zealand
Aly johnson
شنبه 11 فروردین 1397 12:18 ب.ظ
A motivating discussion is definitely worth comment.
I think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people don't speak about these issues.
To the next! Manny thanks!!
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 10:00 ق.ظ
That is reɑlly fascinating, Yoս аre an excessively professional blogger.
Ι hɑve jooined your feed аnd looк forward to searching fߋr
extra օf yoսr excellent post. Also, I've sshared your web site inn my social networks
Cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 02:24 ق.ظ

Helpful facts. Thank you!
cialis patentablauf in deutschland generic cialis 20mg tablets tadalafil 10 mg cialis side effects dangers cialis kaufen callus enter site 20 mg cialis cost buy original cialis does cialis cause gout cialis rezeptfrei sterreich
pool live tour 2 cheats
چهارشنبه 27 دی 1396 11:09 ب.ظ
بلافاصله آماده هستم که صبحانه بخورم، بعد از اینکه صبحانه خوردم
دوباره به خواندن اخبار اضافی.
Nintendo Switch Giveaway
جمعه 24 آذر 1396 04:29 ب.ظ
قدردانی از این پست اجازه بدهید من آن را امتحان کنید.
Elmer
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:25 ب.ظ
I am curious to find out what blog platform you have
been utilizing? I'm experiencing some small security problems
with my latest blog and I would like to find something
more safeguarded. Do you have any suggestions?
best medicare supplement plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:34 ب.ظ
چطوری این پست وبلاگ نمیتواند بسیار بهتر نوشته شود!

نگاهی به این پست مرا به یاد من می گذارد
هم اتاقی! او همیشه درباره این موضوع مواظب بود. من این پست را به او می فرستم

خیلی مطمئن است که او بسیار خوب خوانده است. تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
feet issues
یکشنبه 26 شهریور 1396 06:21 ق.ظ
Thanks for some other magnificent article. Where else may anybody get that type of information in such a
perfect way of writing? I've a presentation next week, and I'm at
the look for such info.
Foot Problems
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:55 ق.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this website.
It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between superb
usability and visual appeal. I must say you have done
a awesome job with this. Also, the blog loads super quick for me on Safari.
Exceptional Blog!
http://plaza.rakuten.co.jp/mozellegollhofer/diary/201507110000
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:03 ب.ظ
I am actually thankful to the holder of this website who has
shared this impressive post at at this place.
How much can you grow from stretching?
جمعه 13 مرداد 1396 06:45 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of
writing i thought i could also make comment due to this sensible post.
Rachele
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:37 ب.ظ
great issues altogether, you just gained a
new reader. What might you suggest about your put up that you
made some days ago? Any certain?
What is the tendon at the back of your ankle?
دوشنبه 9 مرداد 1396 07:38 ق.ظ
Hi there, the whole thing is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts, that's truly excellent, keep
up writing.
How we can increase our height?
جمعه 6 مرداد 1396 07:24 ق.ظ
fantastic publish, very informative. I wonder why the opposite specialists
of this sector do not realize this. You should proceed your writing.
I am confident, you have a huge readers' base
already!
tamibraim.weebly.com
جمعه 30 تیر 1396 01:49 ب.ظ
This is my first time go to see at here and i am really
happy to read all at single place.
nanceykaylo.jimdo.com
جمعه 23 تیر 1396 06:33 ق.ظ
Hey there this is kinda of off topic but I
was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I
wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
carolannricharson.wordpress.com
چهارشنبه 14 تیر 1396 06:06 ق.ظ
Wonderful work! That is the type of info that are supposed to be shared around the net.
Disgrace on the search engines for now not positioning
this submit upper! Come on over and talk over with my site
. Thanks =)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30